خدمات پورتفلیو

پورتفلیو
پورتفلیو که به همراه مدارک ثبت نامی به دانشگاه ها ارسال میشود بهترین مکان برای نمایش توانایی های شما در مقام یک طراح است.
از آنجایی که پورتفلیو در برگیرنده ی اطلاعات ظریف زیادی در مورد دانشجو است، توسط کمیته ی پذیرش به دقت بررسی میشود. به یاد داشته باشید که صدها پورتفلیو به هر دانشگاه ارسال میشود ، پس پورتفلیوی شما باید مختصر، مفید و واضح باشد و اطلاعات لازم را منتقل کند.
هفت قدم اصلی در نگارش Portfolio:
1-انتخاب پروژه
شما باید اختصاصا با توجه به مخاطبتان بهترین و مرتبط ترین کارهایتان را انتخاب کنید . شما قصد دارید استعداد خود را به نمایش بگذارید بنابراین اینکه چه برشی از کارهایتان را برای نمایش انتخاب میکنید موضع کلیدی است.
پروژه های شما باید بتوانند مجموعه متنوعی از توانایی های شما را نشان دهند.
2-انتخاب بهتری ترسیمات دستی.
همان طور که در بالا ذکر شد، به همان اندازه که کیفیت پروژه های ارسالی مهم است، در قسمت ترسیمات دستی نیز دقت کنید که بهترین پروژه ها را انتخاب کنید نه همه ی پروژه ها یی که تا به حال داشته اید. کیفیت پروژه ها بسیار مهم تر از کمیت پروژه ها است. دقت کنید که ترسیمات دستی با کیفیت بالایی اسکن شوند.
3-انتخاب یک قالب کلی
اگر چه بسیاری از دانشگاه ها فرمت خاصی برای ارایه پورتفلیو ارایه میکنند، اما اگر این فرمت موجود نبود، انتخاب سایز A3 فرمت بهتری است چون بعضی دانشگاه ها کارهای ارسال شده را در کمیته تصمیم گیری روی کاغد چاپ میکنند . سایزA3 برای جاپ فرمت بهتری استو این امکان را فراهم میکند که بدون در هم ریختگی کارهای شما چاپ شود. تعاملی که کار شما با بیننده برقرار میکند از کیفیت کار مهتر است.
انتخاب یک فرمت ارایه ی مناسب، با ایجاد حس انسجام و یکپارچگی به بیننده حس بهتری القا میکند. وقتی شما یک کانسپت کلی در طرح پورتفلیو ارایه میدهید به بیننده به طور پنهان قدرت طراحی خود را به رخ میکشید. اگرچه که این فرمت کلی یک موضوع سلیقه ای و شخصی است اما به طور کلی در نظر داشته باشید که کل صفحه را با اطلاعات پر نکنید و بعضی قسمت های صفحه را به عمد خالی نگه دارید.
با کمک برنامه های یانندد Photoshop و Illustrator رندر ها و سایر مدارک را یک بررسی مجدد کنید .

4-رعایت توالی زمانی
سوابق کاری شما بهتر است بر اساس توالی زمانی مرتب شوند تا بیننده متوجه پیشرفت کاری شما طی زمان شود. نظم و آراستگی دو شرط اساسی برای ارایه کار می باشند. تا شما بتوانید داشتان پیشرغت کاری و حرفه ای خود را برای بیننده به تصویر کشید.
انحام این فرایند مشخصا زمان بر است. پس آن را به لحظه آخر موکول نکنید. در یک پورتفلیوی مناسب شما باید چندین بار پیش نویس تهیه کنید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ونظرات آن ها را بپرسید و در نهایت یک کار ایده آل آماده کنید.
5-طراحی یک صفحه کاورمناسب
از آنجایی ک صفحه کاور اولین صفحه است که ذهن بیننده را درگیر میکند پس شما باید سعی کنید این صفحه را به بهترین نحو طراحی کنید. سادگی و نگاه مینیمال موضوع اصلی است که به غنای این صفحه کمک میکند.
این صفحه شامل یک عنوان ساده ( گاهی صرفا کلمه ی Portfolio) نام و نام خانوادگی و گاها نام دانشگاه فارغ التحصیلی است.
6-ساخت یک فایل
گاها دانشگاه ها حجم مشخصی را برای فایل ارسالی مشخص میکنند. معمولا (10- 15MB) تا به راحتی از طریق ایمیل قابل ارسال باشد. اگر حجم فایل ارسالی شما بیش از اندازه مشخص شده باشد با اصلا فایل ششما مورد بررسی قرار نگیرد و یا اینکه در رده اخرین کارها قرار گیرد که بررسی میشود.این مضوع مییتواند اثر منفی روی پذیرش شما داشته باشد. حتما به نوع فایل ارسالی مانند PDF و یا JPG دقت کنید.
7-Cover Letter
اقزودن یک Cover letter به بخش پایانی میتواند تاثیر گذار باشد.در این نامه یک مخاطب خاص را مورد خطاب قرار دهید و از به کار بردن عباراتی مانند: “Dear Sir or Madam” or “To whom it may concern” اجتناب کنید.
ترفند های ارایه:
1- Edit, edit , edit
مشکل بسیاری از پورتفلیوها ارایه حجم زیادی از اطلاعات در یک صفحه است.همان طور که قبلا توضیح داده شد باید از زیاده گویی بپرهیزید و اطلاعات لازمه را در قالبی مختصر و مفید منتقل کنید.در زیر چند نمونه از مثال فوق الذکر آورده شده است.
دیاگرام های کوچک و متن های ریزو زیادی هرگز در وقت محدود هییت دواران قرصت به چشم آمدن نخواهند داشت.

 

 

2-سلسله مراتب
علاوه بر رعایت توالی زمانی پروژه ها ، بهتر است مراحل طراحی پروژه را نیز از مرحله ایده تا طرح را با رسم دیاگرام هایی نشان دهید. در واقع در هر پروژه شما روایتگر داستانی کوتاه هستید که طرح پروژه طی چه مراحلی در ذهن شما شکل گرفته است، چگونه توسعه یافته و درنهایت به اتمام رسیده است.

3-مقیاس
اطمینان جاصل کنید که مدارکی که در پورتفلیو میگذارید در مقیاس های کوچکتر هم خوانا هستند. بسیاری از دانشگاه ها مقیاس A3 را در نظر میگیرند اما تحت شرایطی گاها ممکن است مجبور شوند مدارک شما را در برگه A4پرینت کنند. مطمین باشید که نوشته ها و دیگرام ها حتی در ساز A4 هم خوانا هستند.
4-کیفیت
در فرصت کوتاهی که بر ای متقاعد کردن کمیته ی دانشگاه دارید باید سعی کنید با استفاده از متن ای کوتاه و مفید، رندرهای مناسب و دیاگرام های سنجیده، نماها، برش ها و پلانها تاثیر لازم را برنظر کمیته بگذارید.

فارغ از پروژه هایی که برای ارایه در پورتفلیو انتخاب میکنید باید سعی کنید در خلال پروژه ها این اطلاعت را نیزارایه دهید:
⦁ ترسیمات دستی
⦁ مهارت توانایی جل مسیله
⦁ مدلسازی سه بعدی
⦁ آشنایی با اطلاعات فنی ساختمان مانند دیتیل های اجرایی
⦁ دیاگرام های فرایند طراحی
⦁ توانایی های چند بعدی مانند مجسمه سازی، عکاسی، طراحی مبلمان
⦁ مهارت های نرم افزاری
⦁ ارتباط با صنعت مانند پروژه های اجرایی
⦁ بیان مهارت های گروهی مانند شرکت مسابقات
در صورت تمایل برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.